Election 2020: full list of MPs who failed to retain their seats



A political hurricane of incredible magnitude swept through the parliamentary polls when 31 Members of Parliament (MPs) from both sides of the House tumbled.


The New Patriotic Party (NPP) MPs suffered 28 casualties, including ministers, ministers of state and deputy ministers, crumbling under the weight of their opponents from the National Democratic Congress (NDC).


While the NDC lost in few constituencies, it made inroads into NPP territories.


For the big shots that fell, and their political parties, they might be undergoing some quiet introspection to establish what went wrong.

The voting pattern has indicated what has come to be known in political parlance as “skirt and blouse” .


NPP casualties


Some of the NPP heavyweights who fell were:

Hajia Alima Mahama, Minister of Local Government and Rural Development, Nalerigu -Gambaga


 Mr George Andah, Deputy Communications Minister, Awutu Senya


Mr Yaw Buaben Asamoa, Adentan


George Oduro, Deputy Minister of Food and Agriculture, New Edubiase


Alhaji Boniface Abubakar Saddique, Minister of State, Madina


Mr Siaka Stephens, Deputy Bono Regional Minister, Jaman North


Mr Yaw Afful, Deputy Aviation Minister, Jaman South


Ali Maiga Hamidu, Dormaa West


Prof. George Gyan Baffuor, Minister of Planning, Wenchi


Major  Derrick Oduro (retd), Deputy Minister of  Defence, Nkoranza North


Mr Charles Konadu Yiadom, Nkoranza South


Ms Abena Durowaa Mensah, Assin North


Mrs Barbara Asher Ayisi, Deputy Minister of Works and Housing, Cape Coast North


Mr Francis Kingsley Cudjoe, Deputy Minister of Fisheries, Ekumfi


Mr Alexander Abban, Deputy Minister of Communications, Gomoa West


Mr Joseph Tetteh, Upper Manya Krobo

Mr Ebenezer Nartey, Ablekuma Central


Mr Daniel Nii Kwartei Titus Glover, Deputy Minister of Transport, Tema East


Mr Joseph Dindiok Kpemka, Deputy Attorney-General, Tempane


Mr Frank Adongo Fuseini, Deputy Upper East Regional Minister, Zebilla


Mr Anthony Abeifa Karbo, Deputy Minister of Roads, Lawra


Mr Michael Gyato,  Deputy Minister of Sanitation and Water Resources, Krachi East


Mr Paul Essien, Deputy Minister of Chieftaincy and Religious Affairs, Jomoro


Barbara Oteng Gyasi, Minister of Tourism, Prestea Huni Valley


Mr Kofi Amoakohene, Bono East Regional Minister, Atebubu Amanten


Mr Gabriel Osei, Tain


Dr Bernard Okoe Boye, Deputy Minister of Health,  Ledzokuku


Mrs Elizabeth Afoley Quaye, Minister of Fisheries and Aquaculture, Krowor


Mrs Paulina Abayange, Upper East Regional Minister, Navrongo Constituency


NDC casualties


For the NDC, its MPs who lost were:

Alhaji Ibrahim Rauf Tanko, Yagba/Kubore


Mr Adam Mutawakilu, Damongo


Upsets


Some of the candidates who caused upsets were:

Mr John Peter Amewu of the NPP, who scored a historic victory by grabbing the Hohoe Constituency


Mr Francis Xavier Sosu, a legal practitioner, NDC, Madina


Mr Yussif Mustapha, NPP, Yagba/Kubore


Mr Samuel Abu Jinapor, NPP, Damongo


Mr Robert Wisdom Cudjoe, NDC, Prestea Huni Valley


Madam Lydia Akanvariba Adakudug, NDC, Tempane


Dr Kwamina Minta Nyarku, NDC, Cape Coast North


Alhaji Baba Issifu Seidu,  NDC, Nalerigu-Gambaga


Ms Gizella Tetteh-Agbotui, NDC, Awutu Senya West


Mr Joseph Kwasi Mensah, NDC Nkoranza North


Mr Mohammed Adamu Ramadan, NDC, Adentan


Bede Ziedeng, NDC, Lawra


Ashai Odamtten, NDC, Tema East


Retention

A number of MPs who brushed off opposition to retain their seats included:


Mr Osei Kyei-Mensah Bonsu, NPP, Suame

Mr Edward Bawa, NDC, Bongo


Mr James Agalga, NDC, Builsa North


Mr Ken Ohene Agyapong, NPP, Assin Central

Mr G.K. Ricketts-Hagan, NDC, Cape Coast South


Mr Samuel Atta Mills, NDC, Komenda Edina Eguafo Abirem


Ms Sarah Adwoa Safo, NPP, Dome Kwabenya

Dr Zanetor Agyeman-Rawlings, NDC, Klottey Korle

10 views

Recent Posts

See All